Magyar-szlovén vegyesvállalatként a Silkem Hungary Kft. ajkai timföldgyárában több iparág számára állít elő nélkülözhetetlen alapanyagot. A timföldgyártáshoz szükséges kemencék földgázellátását biztosító nagyközépnyomású primer oldali gerincvezeték teljes cseréjével a VABEKO Kft. biztonságosabbá és hatékonyabbá tette az üzem működését.
Hétköznapjaink nélkülözhetetlen termékeihez – így például műanyagokhoz, porcelánokhoz, vagy akár szigetelőanyagokhoz – állít elő alapanyagot az ajkai Silkem. A vállalat (amelynek termékei öt földrészre jutnak el) főtevékenysége alumínium-hidroxid és alumínium-oxid termékek gyártása. Mivel Magyarországon megszűnt a bauxitbányászat, a gyártáshoz szükséges alapanyagokat külföldről szerzi be a cég, amelyekből speciális, őröletlen és őrölt alumínium-hidrát és timföld terméket állít elő.
A termékek több mint 90%-a exportra készül: a hidrátokat elsősorban környezet- és egészségbarát égéskésleltető töltőanyagokként használja a műanyag-, papír- és festékipar. A speciális timföldek fő felhasználási területe pedig a kerámiaipar, tűzálló ipar és a csiszolóanyag-gyártás, de számos egyéb felhasználásra is értékesítik termékeiket
Feltárások mutatták meg – teljes cserére van szükség
E gyár működéséhez természetesen földgáztüzelésű forgódobos kemencékre van szükség, így létfontosságú tehát az üzem folyamatos gázellátása. Mint új, felelős üzemeltető, a Silkem Hungary Kft. elkötelezett a gyár környezettudatos, szakszerű és biztonságos működtetése, valamint a technológiák fejlesztése mellett, ezért döntöttek az 1973-ban üzembe helyezett vezeték cseréjéről – tudtuk meg Berta István gyárigazgatótól.
A földgázipari létesítmények tervezésével, kivitelezésével és karbantartásával is foglalkozó VABEKO feladata tehát a gyár gázellátását biztosító vezeték teljes cseréje, a belépési ponttól a gázfogadó állomásig, mintegy 400 méteres hosszon.
„Az üzem gázellátását biztosító vezeték a ’70-es évek elején épült, ezért már csak az állapotfelmérése is időszerű volt” – mondta el lapunknak Vittmann Gergely, a VABEKO projektmérnöke.
Mivel e régi vezeték kialakítása nem alkalmas korszerű vezetékdiagnosztikai vizsgálatok elvégzésére (pl. intelligens görényezés), a vezetéket több ponton feltárták és megvizsgálták a külső korrózióvédelmi szigetelés állapotát, a cső falvastagságát és korróziós állapotát is. E vizsgálatok bizonyították, hogy elöregedett a korrózióvédelmi szigetelés, de a cső falának vékonyodása és a cső külső korróziós állapota is indokolttá teszi a vezeték cseréjét.
Korszerű technológia
A telephely beépítettsége, bonyolult struktúrája miatt részben új nyomvonalon vezetik a gázvezetéket, amelynél DN200 PE100 SDR 11,0 gerincvezetéket telepít a kivitelezést is végző VABEKO. A csőkötések és idomok kialakítását elektrofúziós eljárással készítik, a kivitelezés ráadásul nyíltárkos és feltárás nélküli munkarészeket is tartalmaz.
Idén év végén zárul majd a projekt, amelynél mára elkészült a feltárásos vezetékdiagnosztika, túl vannak a tervezési feladatokon, az anyagbeszerzéseken és földmunkákon is, így már csak a műtárgykeresztezések, átfúrások elvégzése, a vezetéképítés, a nyomáspróbák elvégzése és az élő üzemi rákötések várnak a vállalat munkatársaira.
„Meglévő ipari környezetben lévő rekonstrukciós munkálatok mindig hatalmas szakmai kihívást jelentenek”
– tette hozzá Vittmann Gergely kiemelve azt is: „elég nehéz körülmények között kell a vezetéket szabályosan kiépíteni úgy, hogy a gyáregység folyamatos működését semmilyen formában nem lehet veszélyeztetni. Szerencsére a VABEKO Kft. minden szükséges technológiai eszközzel és a feladat elvégzésére alkalmas szakembergárdával rendelkezik, így hamarosan minden szempontból korunk elvárásainak megfelelő üzembiztonság mellett működhet majd a magyar-szlovén vegyesvállalat üzeme.”